© 2017 by EKO - TRANS Dariusz Grabowski
Autor Łukasz Grabowski
Dzielimy się wiedzą dla Was...
Darek Grabowski - właściciel firmy asenizacyjnej świadczącej usługi na terenie gminy Kołaczkowo, Strzałkowo oraz Września.
Jak wybrać wielkość szamba i z czego powinno być wykonane...
Gdy nie mamy możliwości podpięcia się do kanalizacji miejskiej lub gminnej musimy odprowadzić ścieki do szamba. By móc wybrać szambo należy odpowiedzieć na kilka pytań. Podstawowym pytaniem jest to jak duży zbiornik możemy lub powinniśmy zainstalować. Przy rozstrzyganiu tej kwestii warto zastanowić się ile osób będzie generować nieczystości oraz jak często chcemy gościć szambonurka. Idealną sytuacją jest przyjazd wozu asenizacyjnego nie częściej niż 10 ale nie rzadziej niż co 14-16 dni. Możemy to w bardzo prosty sposób wyliczyć. Zakładamy, że przeciętnie jeden domownik (niezależnie od wieku) zużywa około 150 l wody (w to jest już wliczony jego udział w praniu itd.). Chcemy by wóz asenizacyjny zaglądał do nas w miarę możliwości jak najrzadziej czyli liczymy 150 (litrów) x15 (dni) = 2250. Uzyskany wynik mnożymy przez ilość domowników. Oznacza to, że jeśli nasze gospodarstwo domowe składa się np. z 3 osób to generujemy ok. 6,75 m3 ścieków– jest to wynik z działania 2250 x 3.
Oznacza to, że wielkość zbiornika można obliczyć za pomocą wzoru 150 (litrów dziennie na domownika) x Domownicy (ilość domowników) x ILOŚĆ DNI (okres czasu po jakim ma się pojawiać wóz asenizacyjny). Czasem warto również wziąć pod uwagę to jakiej wielkości są wozy asenizacyjne firmy z której będziemy korzystać. Co prawda w przypadku korzystania z usług EKO-TRANS Grabowski (szambonurek.com.pl) nie jest istotne jakiej wielkości jest szambo, ponieważ płacimy tylko za pobrane m3. Jednak gdy korzystamy z usług asenizacyjnych innych firm może wystąpić tak zwana opłata za kurs a nie m3 wtedy warto zwrócić również uwagę jakie pojemności mają wozy asenizacyjne firmy którym będziemy zlecać wywóz naszych nieczystości – nie chcemy przecież płacić za wywóz 10m3 gdy mamy szambo o pojemności np. 5m3.
Kolejnym wyzwaniem jest podjęcie decyzji jakiego rodzaju ma być to zbiornik. Tu mamy do wyboru beton, tworzywo sztuczne czy nawet stopy metali. Tu stawiamy sobie pytania typu Czy będzie się po nim jeździć? Czy jest wysoki poziom wody gruntowej ? Czy w przewidywalnej przyszłości będzie możliwość podpięcia do kanalizacji? Jeśli na wszystkie te pytania padła odpowiedź „NIE” należy rozważyć zakup szamba z tworzywa sztucznego, jednak gdy przeważa TAK lub na pierwsze pytanie padła odpowiedź „TAK”, uważam za słuszne szukanie szamba betonowego.
Ostatnią kwestią jest cena, a właściwie relacja ceny do jakości. Uważam, że na zbiornikach nie ma co oszczędzać ponieważ ewentualne koszty remontu i / lub wymiany są wysokie, frustrujące (czasem trzeba zniszczyć część ogrodu) oraz mogą być niebezpieczne (któż z nas nie pamięta o przypadku gdy w szambie zginęło 15 osób w lipca 2014).
EKO-TRANS DARIUSZ GRABOWSKI
Wywóz nieczystości płynnych